Yapay Zeka ile Engeller Kalkıyor

HUAWEI, görme engelli insanların yapay zekanın gücünü kullanarak konuştukları, insanların yüzlerindeki duyguları "görmelerini" veya hissetmelerini sağlayan bir uygulama geliştirdi.

“Facing Emotions” adı verilen uygulama, yedi evrensel insani duyguyu yedi benzersiz sese çevirmek için telefonun güçlü kamerasını ve yapay zeka gücünü kullanıyor. Bu sayede görme engelli kişilerin başkalarıyla iletişim kurarken daha zengin bir deneyim ve anlayışa sahip olmasını mümkün kılıyor.

Yapay zeka (AI) destekli bu uygulama “Facing Emotions”, yapay zeka teknolojisinin sınırlarının zorlanması ile elde edildi. Yüz ifadeleri ve duygular analiz edildikten sonra bunları sese dönüştürmek için yapay zeka desteğiyle yeni bir programlama dili yaratıldı. Telefonların arka kameralarını kullanan uygulama, görme engelli insanın konuştuğu kişinin yüzünü tarıyor ve göz, burun, kaş, ağız gibi yüz unsurlarının birbirlerine göre pozisyonlarını tanımlıyor. Yapay zeka algoritması, ortaya çıkan bu tanımlamaları, önce telefonda tanımlı bir sese dönüştürüyor ve sonrasında görme engelli kişinin taktığı kulaklığa iletiyor. Tüm bunlar gerçek zamanlı ve çevrimdışı modda gerçekleşiyor.

Projenin geliştirilme amacı, görme engellilerin gerçek dünyada deneyimlediği bir soruna teknoloji yardımıyla çözüm bulmaktı. İnsanları ve teknolojiyi bir araya getiren “Facing Emotions” uygulaması, görme engelli bireyler ve hayır kurumlarının desteği ile geliştirildi. Duygudan alınan ilham bu sürecin önemli bir bileşeni, seslerin ta kendisiydi.

Görünmez Sergi gibi önemli sanat projelerine imza atmış olan görme engelli besteci Tomasz Bilecki tarafından yedi duygudan her birini temsil etmek için yaratılacak sesler; kullanıcı ve çevreleri için kısa, özlü, basit olmalıydı. Bilecki'nin sesin doğasına dair kendine özgü bakış açısı sayesinde uygulama, duyguları diğer görme engelli insanlara aktarabildi. Ses örnekleri daha sonra görme engelli danışmanlardan oluşan ekip tarafından test edilerek final haline getirildi.

Facing Emotions uygulamasının insanların yaşamlarında ne kadar fark yaratabileceğini göstermek için kısa bir belgesel film hazırlandı. Türkiye'den Mustafa, İsveç'ten Mirjana ve Polonya'dan Robert'ın hikayelerinin anlatıldığı film, üç görme engelli insanın hayatından kesitler sunuyor. Hikayeleri ve tepkileri inanılmaz derecede motive ediciydi ve bu güçlü kısa film, uzun zaman boyunca izleyicileri etkisi altında bırakacak temalara değiniyor. Facing Emotions reklam filmini videodan seyredebilirsiniz:

Microsoft'un son zamanlarda çıkarttığı proje, Seeing AI adlı uygulaması. Şirket sunduğu hizmet ile görme engellilere umut oluyor.

Bu uygulamanın sahip olduğu yapay zeka, kameranın görüntülediği içerikleri algılıyor ve kullanıcıya sesli olarak tarif ediliyor. Bu akıllı asistan, görme engelli insanlara rehberlik yaparak hayatlarını kolaylaştırıyor. Uygulama ilk kullanıma sunulduğunda, yapay zekası kamera aracılığıyla insan yüzünü, ifadesini, cinsiyetini ve yaşını algılayabiliyordu. Şimdi ise kazandığı yeni özellikler sayesinde el yazısı okuyabiliyor, Kanada Doları, İngiliz Pound'u ve Euro sayabiliyor, kıyafetlerin renklerini algılayabiliyor.

Seeing AI uygulamasına yeni eklenen bir diğer özellik olan Musical Light Detector ise hava durumunu algılayarak, ışığın kuvvet ve rengine göre müzik oynatarak kullanıcıya bildiriyor. Bunun yanında, ne zaman ışığın açılması gerektiğini de anlayabiliyor. Ayrıca, bu akıllı asistanın sahip olduğu ses, konuşma hızı ve daha birçok özelliği de kişiselleştirilebiliyor.

Anlattıklarımı hala gözünüzde canlanmadı ise şu videoya bakmanızı tavsiye ederim:

Instagram'dan da görme engelliler için fotoğrafları tanımlayan yapay zeka projesi:

  • Instagram son zamanlarda görme engelli kişilerin uygulamayı daha kolay kullanabilmesi için yeni özelliklerini yayına aldı. Yapılan yeni değişikliklerle birlikte ekran okuyucuların fotoğrafları tarif etmesi kolaylaştırılacak.

Genellikle "alt text" olarak bilinen bu tanımlar aslında internette sıkça kullanılıyor. Ancak bu yeni güncellemeyle birlikte bu metinler Instagram'a da yerleştiriliyor. Bu güncelleme kapsamında kullanıcılar ekran okuyucu kullananlar için fotoğraflarına kendi tanımlarını da yazabiliyorlar. Böylece görme engelliler, akışta, keşfet sayfasında veya profilde gezerken içerikleri sesli olarak tüketebiliyor.

Eğer içerikte herhangi bir tanım yer almıyorsa Instagram da fotoğraf tanıma teknolojisini kullanarak fotoğrafı otomatik olarak tanımlayabiliyor. Aynı şekilde biri ekranı kaydırırken fotoğrafın otomatik olarak oluşturulmuş tanımını sesli olarak okuyor. Bu arada ‘alt text' tanımlarının görünür olmayacağını belirtelim. Bu özelliği açmak isteyen kullanıcılar ise içeriklerini paylaşmadan önce gelişmiş ayarlar kısmından metinlerini girebilir.

Teknolojik girişimler için uzun süredir konuşulan engelli bireyler erişilebilirlik konusunun teknoloji devleri tarafından hayata geçirilmesi ise gerçekten olumlu bir adım olarak öne çıkıyor.

Referanslar

Haberdar olun!

E-bültenimize kayıt olarak tüm yeniliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

"Sisasoft İnternet Sitesi kullanım deneyiminizi kişiselleştirmek ve iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Ziyaretinizi varsayılan ayarlarla gerçekleştirerek Sisasoft Gizlilik Politikası'da belirtilen şekilde çerezlerin kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz."

444 06 34