Robo-Danışman

Robot Tavsiye veya Robo Danışmanlık genel olarak “yatırım tavsiyeleri sunan dijital platform ve uygulamalar” olarak tanımlanıyor.

Robo Danışmanlarının 2 tane önemli özelliği bulunuyor. İlki insan müdahalesinin olmaması ve ikincisi sahip oldukları teknolojik altyapı. Her ne kadar insan müdahalesinin olduğu hibrit versiyonlar, bilinen finansal modellere dayanan kural bazlı versiyonlar olsa da yeni nesil Robo Danışmanlar kendini güncelleyen yapay zeka tabanlı sistemlerdir. Bunlarda hiçbir insan müdahalesi bulunmamaktadır. Böylece insana özgü hatalar olmamakta ve rasyonel olmayan, duygusal kararlar alınmamaktadır. Teknolojisi sayesinde milyonlarca müşteri için kişiye özel hesaplamalar yapmakta ve herkesin tavsiyesini ayrı ayrı takip etmektedir. Sistem mimarisi tüm işlemleri milisaniyede yapabilecek bir altyapıya sahiptir.

Robo Danışmanlar, yatırım tavsiyesini müşteriler için her yerden kolayca erişilebilir biçimde sunmayı ve herkese aynı kalitede eşit dijital yatırım danışmanlığı hizmeti vermeyi amaçlar. Diğer en önemli özelliklerinden biri de yatırım tavsiyelerini bir kez değil düzenli ve devamlı olarak vermeleridir. Tavsiyeler zamanla değişmeli ve yeni tavsiyeler sunulmalıdır. Geniş müşteri kitlesine ulaşmayı amaçlarlar. Bu nedenle daha düşük masraflar alırlar ve yatırım tutarı alt limitleri daha düşüktür. İşlem maliyetleri ve zaman açısından ciddi avantajlar sağlarlar.

İdeal Robo Danışmanlar, varlık ve portföy yönetimi alanlarında insan müdahalesi olmadan finansal algoritmalar, optimizasyon, alım-satım sinyalleri ve trend analizleri üzerine gelişen bir makine öğrenmesi olduğu için aktif portföy yönetimine göre daha iyi getiri sağlama potansiyeline sahiptirler.

Yüzlerce yatırım fonu ve hisse senedi arasından seçim ve portföy çeşitlendirmesi yapmak, doğru zamanlarda alım-satım kararları vermek, performansları takip etmek ve daha iyi getiriler sağlamak finansal teknolojiler alanının önemli konularından biri olup bu alanda ülkemizde eksik bulunmaktadır.

İdeal robo danışmanlar, varlık ve portföy yönetimi alanlarında insan müdahalesi olmadan finansal algoritmalar, optimizasyon, alım-satım sinyalleri ve trend analizleri üzerine gelişen bir makine öğrenmesi olduğu için aktif portföy yönetimine göre daha iyi getiri sağlama potansiyeline sahiptirler.

Robo danışmanlık sistemleri temelde yedi hizmet vermektedir. Geliştirilen ve güncellenen yazılımlar bu hizmetleri sağlamaktadırlar. Bu hizmetler;

 • Online hesap açılması,
 • Risk profillerinin kişiselleştirilerek hesaplanması ve müşterinin en iyi şekilde tanınması,
 • Finansal algoritmanın varlık dağılımı tavsiyeleri oluşturması,
 • Varlık dağılımı tavsiyelerinin milyonlarca kişiye, kişisel risk profili ve beklentisine uygun kişiselleştirilerek uygulanması,
 • Operasyon ve emir işlem sistemleri ile entegrasyonu,
 • 24 saat, 365 gün etkin ve karşılaştırılabilir şeffaf raporlama,
 • Gereken durumlarda tekrar değerlendirme ve işlem (rebalance) yapılabilmesi şeklindedir.

Robo Yatırımının Avantajları Nelerdir?

Robo danışmanların avantajları aşağıdaki gibidir;

 • Her yerden kolayca erişilebilen hizmet sunmaktadır.
 • Herkese aynı kalitede ve eşit dijital yatırım danışmanlığı hizmeti amaçlamaktadır.
 • Yatırım tavsiyesini bir kez değil düzenli olarak vermektedir.
 • Geniş müşteri kitlelerini amaçlamaktadır. Bu nedenle daha düşük masraflar alır.
 • Yatırım tutarı alt limitleri daha düşüktür.
 • İşlem maliyeti açısından daha avantajlıdır.
 • Zamanınızı fazla almadan daha iyi zamanınızı yönetmenize imkan tanır.
 • Yüzlerce yatırım fonu ve hisse senedi arasından seçim ve portföy çeşitlendirmesi yapmanıza, doğru zamanlarda alım-satım kararları vermenize, performansları takip ederek daha iyi getiriler sağlamanıza yardımcı olan en önemli finansal teknoloji araçlarından biridir.

Robo Yatırımın Dezavantajları Nelerdir?

Robo danışmanların dezavantajları aşağıdaki gibidir;

 • Robo danışmanlık platformlarında regülasyonda sorun ortaya çıkabilir.
 • Robo danışmanın profil oluşturmak için müşteriye sorduğu soruların doğruluğu henüz kabullenilmiş değil.
 • Robo danışmanlar sadece platformlarında tanımlı finansal enstrümanlar arasından tercih yapabilir. Bu nedenle müşteriyi yanlış yönlendirme riski bulunmaktadır.
 • Robo danışmanın düşük ücret ile hizmet vermesi sürdürülebilirlik açısından şüphe ile yaklaşılan konulardan biridir.

Türkiye'de Robo-Danışmanlar:

Smart-Advice:

Bir startup şirketi. Robo-danışmanlık alanında birçok bankaya hizmet vermekte.Bu kapsamda direk son kullanıcı yerine banka üzerinden son kullanıcılara portföy önerisi ve yönetimi için öneri vermektedir.

Smart Advice temelde, fon yatırımı, emeklilik fonu ve hisse senetleri üzerinden kullanıcılarla al-sat ve portföy yönetimi sağlamaktadır.

PAsif ve Aktif Yönetim başlığı altında 2 adet temel robo-danışman yapısından bahsetmektedirler. Bu kapsamda pasif yönetimin yılda 5-6 işlem olacak şekilde öneri sunarken ; aktif yönetimde günlük,saatlik öneriler ve al-sat işlemleri yapılmaktadır.

Başlıca Akıllı BES ve Akıllı Param platformları bulunmaktadır. BES ile yatırım önerilerine çok fazla bu anlamda kişi verisi ve çeşitliliği olduğu için başlamışlar. Sonrasında Akıllı Param kapsamında derin öğrenme kullanarak, kişilere yatırım önerileri sunmaktadırlar.

Portföy yönetim şirketi üzerinden son kullanıcıya oluşmaktadırlar. Temelde

Öneriver:

Öneriver de robo-danışmanlık üzerinde kurulu bir şirket profilidir. Buradaki robo-danışmanlık da aynı şekilde müşterilere bir portföy yöneticisi gibi davranmaktadır.

Risk Profili çıkarmak temel işleyişlerden bir tanesidir. Yatırım yapmak isteyen bir kullanıcının, risk profilinin analiz edilmesi ve sonrasında önerilerin ona göre düzenlenmesi birincil aşamadır.

Burada kişiye sorulan sorular veya anket ile risk profili çıkarılır.Arka planda ML algoritmaları kullanmaktadırlar. Ve sonrasında müşterilere etkin portföy dağılımı sunmaktadırlar. Bu robo-danışmana ek, portföy yöneticileri de destek vermektedirler.

Kişiye özel varlık dağılımı oluşturmaktadırlar. Yapılan işlemlerin üst seviyede kalabilmesi için re-balance işlemi uygulamaktadırlar. Risk profili tanımlanırken, risk kapasitesi, risk toleransı ve risk ihtiyacı gibi bazı başlıklar üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır.

Birincil aşamanın yatırımcıyı tanımadır .Sonrasında kullanıcıya yatırım önerileri verilmektedir.

Haberdar olun!

E-bültenimize kayıt olarak tüm yeniliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

"Sisasoft İnternet Sitesi kullanım deneyiminizi kişiselleştirmek ve iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Ziyaretinizi varsayılan ayarlarla gerçekleştirerek Sisasoft Gizlilik Politikası'da belirtilen şekilde çerezlerin kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz."

0312 227 06 34