NVIDIA’nın En Yeni Ekran Kartı Devrim Yaratıyor

NVIDIA'nın Turing kod adlı yeni GPU mimarisine dayanan ekran kartı NVIDIA RTX 2080 Ti gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zekayı aynı anda sunan ilk grafik işlemci olma özelliğine sahip. Turing mimarisi adını İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog Alan Turing'den alıyor. RTX 2080 Ti pikselleştirme, gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zekayı hızlandırarak PC oyunlarında yeni nesil grafikler sunmayı amaçlıyor.

Bu yüksek performans bağlamında ekran kartında 18.6 milyar transistör yer almakta. RTX 2080 Ti,
4K oyunları akıcı bir şekilde oynatabilecek dünyanın en gelişmiş GPU'su.

NVIDIA, DLSS için Tensör Çekirdeklerini kullanıyor. Turing'in Tensör Çekirdekleri, Deep Learning Super Sampling (DLSS) olarak bilinen özellik ile ekran kartı performansını arttırıyor.

Deep Learning Super Sampling (DLSS)'ten önce Super Sampling hakkında konuşmak gerekir. Super Sampling, bilgisayar oyunlarında daha iyi grafik elde etmek için oyunun daha yüksek bir çözünürlükte işlenip sonra monitörünüzün çözünürlüğüne indirgendiği bir işlemdir.

En büyük faydasını anti-aliasing yani kenar düzeltmede görüyoruz. Çözünürlük arttıkça düz çizgilerdeki kırılmalar azalıyor. Böylece daha keskin ve net görüntüler elde ediyoruz. DLSS ise buna yapay zekayı dahil ediyor.

DLSS, sahnedeki değişikliklerin daha karmaşık olduğunu fark edebiliyor ve girişleri daha akıllı bir şekilde birleştirerek bulanıklaştırma problemini önleyebiliyor. Aynı zamanda bu kapsamda FPS artışı görmek de mümkün.

DLSS destekli bazı oyunlar:

Atomic Heart – Mundfish

Darksiders 3 – Gunfire Games/THQ Nordic

PlayerUnknown's Battlegrounds – PUBG Corp.

Ray Tracing (Gerçek Zamanlı Işın İzleme)

Gerçek zamanlı ışın izleme uzun zamandır grafiklerin nirvanası olarak nitelendiriliyor. Işın izleme, bir sahnenin ve nesnelerinin ışıklandırmasını gerçekçi bir şekilde simüle eden, hesaplama açısından yoğun bir render teknolojisidir. NVIDIA, RTX yazılımı ile oyunlarda gerçek zamanlı ışın izlemeyi mümkün hale getirdiklerini belirtiyorlar.

Gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zekayı başarılı şekilde bir araya getiren NVIDA RTX 2080 Ti, önceki nesil grafik kartlarının 6 katı kadar performans elde ediyor.

Referanslar

https://www.nvidia.com/tr-tr/geforce/graphics-cards/rtx-2080-ti/

https://www.technopat.net/2018/10/20/nvidia-geforce-rtx-2080-ti-founders-edition-incelemesi/

Haberdar olun!

E-bültenimize kayıt olarak tüm yeniliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

"Sisasoft İnternet Sitesi kullanım deneyiminizi kişiselleştirmek ve iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Ziyaretinizi varsayılan ayarlarla gerçekleştirerek Sisasoft Gizlilik Politikası'da belirtilen şekilde çerezlerin kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz."

444 06 34