Milenyum Çağının Yeni Oyuncağı Dron

Belki birçoğunuz, Jetgillerden hatırlar eve yemek getiren dronu. Jetgillerdeki ütopik sayılabilecek çoğu teknolojik alet günümüzde evlerimiz ve iş yerlerimizde kullanılır durumda. Gerçi hala uçan arabalara binemedik ama onun da prototipleri baya ilerlemiş halde.

İngilizcede erkek arı anlamına gelen “drone“ kelimesi İHA (İnsansız Hava Aracı) olarak çevremizde yaygın olarak kullanılmakta . Başlarda askeri, savunma ve keşif amaçlı oluşturulmuş olsa da şimdi daha ulaşılabilir bir teknoloji. Hatta dronlardaki yeni ideal internet olmayan yerlere wi-fi imkanı sunabilmek.

Size dron teknolojisine neden daha fazla ihtiyaç duyduğumuzla ilgili şu videoyu izletmek isterim:

Günümüzde dronlara ulaşabilmek, satın almak daha kolay .İstenilen özelliklerde binlerce dron e-ticaret ile evlerimize gelebiliyor. Keşif ,eğlence gibi kişisel bir oyuncağa dönüşen dronlar birçok sektörde de karşımıza çıkıyor .

Dronlar şu anda profesyonel kameraların dışında çekilmesi zor olan görüntüleri belli bir süreye kadar kaydedip, fotoğraf çektiğinden; gazetecilik ve TV dünyasında büyük bir kolaylık sağlamakta. Güney Kore'de düzenlenen kış olimpiyatlarında gördük. Intel'in desteğiyle gerçekleşen ve toplamda 1218 dronun yer aldığı Drone Show görülmeye değerdi. Bunun bir Guinness Dünya Rekoru olduğunu da belirtmekte fayda var.

Şahane şölenden çekilmiş birkaç görüntü kaydı:

Ekstrem sporlarda GoPro‘nun sunduğu fayda şu ana kadar hiçbir cihazdan alınamadı. Su altında kayıt yapabilmesi ya da sörf yaparken kendinizi kaydetmeniz olaya farklı bir boyut getirmiş durumda. Dronlar ise bu boyutu bir üst seviyeye taşıyacak gibi. Bilinen dron şirketleri ekstrem spor sevenler için enfes bir ürün geliştiriyor. Siz sporunuzu yaparken, sizi tepeden takip eden bir ürün olacak ve sizin tüm hareketlerinizi kaydedecek. İnanılmaz değil mi ? Böylece hareketleri nasıl yaptığınızı daha bir keyifli şekilde izleyebileceksiniz.

Dronlar yerden yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modu ile uçup, 50 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğinden; şehirlerin kuş bakışı görüntüleri bu ürünler sayesinde çok rahat kaydedilebilir. Hatta bu tarz videoların bir arada bulunduğu “travelby drone” adında bir platform da bulunmakta. Bu sitede yaklaşık 2500 adet şehir tanıtım videosu var. Bunlardan biri de İstanbul'dan. Gitmek istediğiniz şehre karar vermeden önce Dron ile çekilmiş videosuna da bu site sayesinde göz atabilirsiniz.

Hezarfen Ahmed Çelebi uçarken bu kaydı tutamamış olabilir ama bu videoda Avrupa Yakasından Anadolu Yakasına giderken dronun çekmiş olduğu şu videoya bakmalısınız :

Geniş arazilerde tarımsal üretimin denetlenmesi baya zaman alan bir çalışma olabiliyor. Burada dronlar ile çekilen görüntüler sayesinde verim artırıcı önlemler alınabiliyor. Ayrıca bitki eken dronlar da mevcut. Yani sadece alanın denetlenmesinden ziyade, üretim de yapılabiliyor. İnsan gücünün ve zamanını koruyup tüm bu işleri dronlara yaptırabilmek bir zamanlar birilerinin en büyük hayali olsa gerek... Ayrıca sadece tarım değil hayvancılıkta da yapılan uçuşlarla hayvanların kontrol ve durum analizleri uzaktan yapılabilir.

Dron sektöründe kargo denince akla gelen ilk şeylerden biri Amazon‘un bunun üzerine çektiği videosu aşağıda . Zaman ve insan gücünden tasarruf yapan bu uygulama ile yemekten giyime birçok sektördeki kargo sorunun aşılacağı planlanılmakta . Amerika'da ve birçok ülkede yasalar bunun gerçekleşmesine ne kadar elverir bilinmez ama yakın zamanda evinize ürünler bu aletler ile gelirse şaşırmayın.

Dronlar sağlık sorunlarımız olduğunda da bizim yardımımıza koşacak. Mesela ilaca ihtiyaç duyduğumuzda, ilaç getiren dron devreye girecek. Kötü bir durumdayken de, ambulans dron faaliyete geçebilecek. Ulaşımın zor olduğu yerlere sağlık imkanları taşınırken hızlı müdahale sağlayacak olması bu üretimin ne kadar doğru olduğunun da bir göstergesi. Artık cankurtaran olmak için yüzme bilmeye gerek yok. Gerekli olan sadece dron kullanabilmek. Evet insansız hava araçları acil yardım gerektiren durumlarda da bize yardım edecek.

Ambulans Dron ile ilgili şu videoyu izlemeden geçmeyin:

İlla güzel kıyafetleri mankenler mi giyecek? Dronlar taşıyamaz mı? Bal gibi de taşır. Milano'da gerçekleşen moda haftasında Dolce & Gabbana'nın defilesine dronlar damga vurdu. Bu da gene dron teknolojisinin ne kadar yayılmacı bir biçimde farklı sektörlere girebildiğini göstermekte.

Çantanın drona ne kadar da yakıştığını izlemek isterseniz defileden birkaç kesit:

Haberleşme alanına da girmiş bulunmakta dronlar. Nasıl yani mektup mu getiriyor demeyin. Tabi onu da muhakkak yapar ama Telefonun çekmediği yerlerde telefon dron ile uçurulup, Bluetooth ile bağlanarak şebeke sorunu çözülebilir. Daha iyi hayal edebilmek için lütfen şuna bir bakın:

Dron haritalaması da gene kullanılan en popüler ve gerekli sistemlerden. Dron, uçuşuyla belirli bir araziyi çekmekle kalmayıp haritalandırabilmekte. Geniş araziler için havadan ekonomik, yüksek doğruluklu ve hızlı haritalar üretmek istiyorsanız; dronlar bunun için güzel bir çözüm olabilir.

Görüldüğü üzere sadece savunma sanayi değil birçok alanda hayatımızda kullanılabilecek harika bir teknoloji. Artık çocukların elindeki uzaktan kumandalı arabaları dronlar alacak gibi …

Haberdar olun!

E-bültenimize kayıt olarak tüm yeniliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

"Sisasoft İnternet Sitesi kullanım deneyiminizi kişiselleştirmek ve iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Ziyaretinizi varsayılan ayarlarla gerçekleştirerek Sisasoft Gizlilik Politikası'da belirtilen şekilde çerezlerin kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz."

444 06 34