Google’ın Yeni Platformu Stadia

Google, oyun dünyasını kökünden değiştirme potansiyeline sahip Google Stadia'yı bir süre önce tanıttı. Dünya üzerinde 200'e yakın noktada Stadia platformu için sunucu açacak Google, bulut sistemi üzerinden oyunlara erişim imkanı tanıyacak.Stadia ile süper çlü veri merkezlerinde depolanan yüksek bütçeli oyunlar, sistem gereksinimlerini karşılamayan cihazlarda bile internet aracılığıyla oynanabilecek. Yani bilgisayara oyun indirme ya da mağazaya gidip oyun satın almaya gerek kalmıyor. Stabil internet bağlantısı güçlü sistem performanslarını geride bırakacak gibi görünüyor.

İlk etapta 4K 60 FPS HDR görüntü kalitesiyle oyunlar sunacak. İleriye dönük ise, 8K ve 120FPS'nin üzerinde görüntü ve performans kalitesinden söz ediliyor. Google, Stadia abonelerine sunduğu kalite seçeneklerinden ilki 720p 60fps, ikincisi 1080p 60fps, üçüncüsü 4K 60fps. 1 saatlik bir Stadia deneyiminin maliyeti ise 720p'de 4,5GB, 1080p'de 9GB, 4K'da ise 15,75GB.

Dev şirket Unity, Unreal ve Havok gibi şirketlerle anlaşma yaptı. Oyun geliştiricileri doğrudan Stadia'ya bağlanarak platform üzerinde kendi işlerini yapabilecekler.

YouTube, Stadia sayesinde oyun platformalarının tahtın yeni sahibi olabilir. Zira herhangi bir oyun yayıncısının YouTube'da düzenlediğini yayını izlerken dilerseniz, butona tıklayarak oyna Stadia aracılığıyla bağlanabileceksiniz.

Google sesli sanal asistanı, Stadia oyun kolunda kendine özel bir butona sahip. Eğer oyun içerisinde kolayca gerçekleştiremeyeceğiniz bir komut verecekseniz, Asistan'a söylemeniz yeterli olacak.

Referanslar

https://www.webtekno.com/google-stadia-nin-gelmis-gecmis-en-iyi-oyun-platformu-olacagini-kanitlayan-10-onemli-detay-h65221.html

https://www.webtekno.com/google-stadia-da-1-saat-oyun-oynamanin-karsiligi-15-75gb-olacak-h70017.html

Haberdar olun!

E-bültenimize kayıt olarak tüm yeniliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

"Sisasoft İnternet Sitesi kullanım deneyiminizi kişiselleştirmek ve iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Ziyaretinizi varsayılan ayarlarla gerçekleştirerek Sisasoft Gizlilik Politikası'da belirtilen şekilde çerezlerin kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz."

444 06 34